Adrenální únava – symptomy (projevy) a možnost přírodní „léčby“

Adrenální únava – symptomy (projevy) a možnost přírodní „léčby“

Chronický stres, špatně kompenzovaný (pokud vůbec), špatná kvalita spánku a jeho nedostatek především v souvislosti s nočními směnami nebo flámováním a zlozvyky, resp. zneužívání návykových látek, způsobí po určité době „únavu“ nadledvin. Jenomže to nejsou všechny příčiny! 

Jak poznat, že se jedná o adrenální únavu? 

Ta je typická celým souborem symptomů, označovaných jako „syndrom“. Je to důsledek opakované intenzivního akutního stresu stejně jako neřešeného dlouhodobého stresu. 

ZDE musím upozornit na skutečnost, kterou je životní situace obézních či jiným způsobem zdravotně „postižených“ klientů. Především je třeba připomenout, že také výrazná nadváha znamená stres, přičemž obezita je dlouhodobým stresem (pato)fyziologickým. 

Podle autora původního článku stres vznikne v důsledku akutní nebo chronické infekce a často až po ní, a to především v případě infekce respiračního traktu bakteriálního i virového původu. Budiž. Nicméně obávám se, že ze strany autora jde o silné zjednodušení, protože stres je naprosto komplexní záležitost, vyplývající ze způsobu života, a to se všemi jeho aspekty. Pro osoby obézní jde o důsledek dlouhodobé frustrace, podle mých zjištění z poradenství se jedná o jasnou součást metabolického syndromu. 

Obvyklým symptomem adrenální únavy je tzv. „nespecifická“ únava, která nepolevuje ani po dostatečném odpočinku a spánku. Symptomy se prakticky shodují se„syndromem chronické únavy a snížené imunity“- a opačně – ten je jedním z projevů nadledvinové krize. 

Na syndromu adrenální únavy je zákeřná jedna věc – navzdory jeho existenci nemusíte vypadat „zničeně“ ani nemusíte trpět zjevnými projevy nějaké choroby, a dokonce můžete – do jisté míry – „fungovat“ relativně normálně. Do té doby, než dojde k akutní krizi. 

Lidé, trpící tímto syndromem velmi často zneužívají stimulanty! 

Kofeinismus, nikotinismus, energetické nápoje – to dnes už jsou běžné součásti současné výživy nejenom životem (stresem) vyčerpaných lidí. Není divu – „postižení“ se snaží situaci řešit běžně dostupnými nelékovými prostředky. To pochopitelně není optimální řešení, je to jen další prohlubování již vzniklého problému.

Zde je seznam s nadledvinovou krizí souvisejících „obtíží“ 

ADHD (porucha pozornosti, též hyperaktivita) - Anxieta (úzkostnost) - Ztráta ochlupení na dolních končetinách - Zvyšování váhy - Brainfog (zhoršení činnosti mozku, mozková mlha) Rakovina prsu – Vliv hcemické intoxikace všeho druhu včetně chemie v potravinách a kosmetice) - Syndrom chronické únavy - Studené ruce a nohy - Zácpa - Touha po sladkých nebo výrazně slaných potravinách - Tmavé kruhy pod očima i po odpočinku - Deprese Suchá pleť - Poruchy cyklu a amenorrhea - Minerálová nerovnováha – Endometriósa - Pocit neschopnosti si odpočinout - Pocit stálého „vytočení“ - Únava v odpoledních hodinách Fibrocystická choroba prsu - Fibromyalgie (bolesti svalů) - Gravesova–Basedowova choroba (hyperfunkce štítné žlázy) - Ztráta vlasů - Hashimotova thyreotida (autoimunní zánět štítné žlázy, snížení její funkce) - Chvění srdce - Vysoký ale také nízký krevní tlak - Propadlé tváře PMS – Hypoglykemie – Neschopnost zvládnout stresovou situací - Neschopnost zpracovat a tolerovat jednoduché sacharidy - Nespavost - Syndrom dráždivého tračníku s převahou zácpy Vznětlivost - Bolesti kloubů - Obtíže s ledvinami - Pocit těžkých nohou - Proužky na nehtech (nikoliv bílé měsíčky či skvrnky) - Svraštělá pokožka na bříškách prstů - Ztráta zdravého zabarvení pleti (šedá kůže) - Bolesti v bedrech - Nedostatek energie - Snížení libida – Ztráta svalové hmoty - Třes a chvění končetin - Cysty a syndrom polycystických vaječníků - Bledé rty - Panické ataky - Zhoršení emoční stability - Předčasné stárnutí pleti - Předčasná menopauza - Lupenka - Krátký dech - Systémová kandidóza - Intolerance vysoké teploty okolí - Tinnitus (zvonění a šumění v uších) - Neplodnost - Myomy děložní - Vertigo (závratě) Probouzení v průběhu noci - Snížení imunity 

Zde uvedený výčet symptomů je natolik rozsáhlý, že na první pohled se zdá, že zahrnuje celé spektrum zdravotních obtíží tak, jak se vyskytují u většiny moderní populace. Je to jak píše MUDr. Bukovský v publikaci „Hledá se zdravý člověk“. Mohu jen doplnit: hledání východiska je (téměř) marné. Má to svoje reálné důvody. Pochopitelně existují možnosti, jak snížit intenzitu stresu, přičemž však většina postupů je spíše z oblasti psychiky. Ve své m důsledku to například znamená, že „postižený člověk“ není schopen vlastními silami změnit způsob života. 

Většina lidí toho není schopna z jednoduchého důvodu – nedokáží nebo spíše nemohou, změnit nevhodné zaměstnání, bojí se jakékoliv změny, jejich nevhodné zvyklosti jsou „zažité“ tak, že jakákoliv teoretická doporučení nejsou schopni realizovat. To jsou argumenty, které mne vedly k úvahám na téma spolupráce poradců pro výživu s psychology, případně nyní s tzv. „life-coachi“. Dobrá volba, leč problém je v tom, že nejde cestu do „hlubin duše“.

Drtivá většina lidí se BOJÍ slyšet pravdu a ponořit se do svého podvědomí. Důsledkem toho je neschopnost vybřednout z problému. Proto jsou tak oblíbené i když zcela neúspěšné krátkodobé diety, jejichž opakované použití je ve svém důsledku poškozující..

Naneštěstí ani psychologové problém nevyřeší v případě, že s klientem nepracují systematicky delší dobu. TO však stojí peníze…..není divu, že obezitologové řeší situaci podáváním anorektik a antidepresiv, ale protože velmi dobře vědí, že to není úspěšné řešení, pacientovi rovnou i doporučí některý z bariatrických zákroků. 

Přírodní (nefarmakologické) prostředky, prospěšné při řešení adrenální únavy a chronického stresu.

Autor původního článku připomíná nutnost změny návyků (životního stylu) a zdůrazňuje nutnost primárního řešení obtíží, vyvolaných poruchami funkce štítné žlázy, ve druhém sledu také GIT. Logicky - jedna žláza ovlivňuje druhou a tím, kdo velí je hypothalamus.A pak už to jde dál do „nižších pater“ – hypofýza, štítná žláza, nadledviny, gonády. 

Ach ty hormony! 

Na základě dlouhodobých praktických zkušeností je zřejmé, že syndrom vyčerpaných nadledvin se častěji vyskytuje u žen. Kromě psycho-sociálních faktorů jde o důsledek dlouhodobého použití hormonální antikoncepce, přičemž nejhorší situace je (a v budoucnu bude) u „-náctiletých dívek“.

Hormonální antikoncepci považuji za „metlu ženské populace moderní společnosti“. Druhou zásadní příčinou je nedostatek spánku, což souvisí – především u mladé generace - s elektromagnetickým smogem. Tento jev považuji do budoucna za doslova zničující. 

A co teď? 

Autor zmiňuje možnost využití přírodních prostředků v podobě léčivých bylin (mnohé z nich se označují jako „adaptogenní“). Zde cituji autorem navržený seznam:

Lékořice – Rhodiola – Schizandra (klanopraška) – Bazalka – Ashwagandha (indický žen-šen) Astragalus – Žen-šen 

Z obvyklých doplňků stravy autor jmenuje: 

Vitaminy skupiny s důrazem na vitamin B5 (kyselina pantothenová) (doporučuji vyzkoušet například kvalitní nativní včelí mateří kašičku!), vitamin C (doporučuji používat liposomální formu). 

Osobně jsem přesvědčen, že do seznamu použitelných prostředků by bylo možné zařadit také další přírodní produkty a doplňky. Omlouvám se, na tomto místě je nebudu uvádět, protože je to možné pouze v podobě autorsky chráněného materiálu. 

Kandidóza v souvislosti s adrenální únavou?

Autor nejprve zdůrazňuje vliv respiračních onemocnění, aby náhle přeskočil ke kandidóze. Výskyt kandidózy je podle něj (píše se o situaci v USA) číslem jedna mezi příčinami špatného zdravotního stavu. No….jeho názor, že? Autor doporučuje skoncovat se stimulanty všeho druhu a začít řešit kandidózu razantním způsobem – on tomu říká „vyčistit“ trávicí trakt. A tak se dostaneme k problému normalizace a optimalizace tzv. mikrobiomu“. Také v tomto případě připomenu, že podstatné je použití probiotik a prebiotik (dohromady pod názvem synbiotika), čili „přátelské“ bakterie a vlákninu. . 

Buďte „fitness“ - je to součást obrany proti adrenální únavě

Pravidelné cvičení je prospěšné pro štítnou žlázu a nadledviny. Samozřejmě cvičení se nesmí přehánět! Naopak, je jasné, že usilovné cvičení, s nimiž se u některých klientů setkáme, je rizikové. Proto je nutné volit zlatou střední cestu co se týče objemu i intenzity. 

© RNDr.Petr Fořt,CSc. 


Adrenální únava – symptomy (projevy) a možnost přírodní „léčby“
Sdílet článek

Tento materiál vznikl díky článku Joela Edwardse, prezentovaného v NaturalNews, 2015. Volně přeložil, doplnil a redakčně upravil RNDr.Petr Fořt,CSc.